I edycja zakończona!

Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi tego, że mogą mieć wpływ na to jak miasto wygląda i że mogą je zmieniać. Dowodem są ludzie, którzy stoją za nagrodzonymi projektami w konkursie Mieszkam Tu! ? mądre pomysły na mądre miasto. Tych ludzi chcieliśmy pokazać i to przyświecało idei naszego konkursu ? mówił podczas uroczystej gali Paweł Wyszomirski, inicjator konkursu w ramach projektu eco21.pl.


Galę poprzedził panel dyskusyjny w ramach EEC poświęcony właśnie budżetom obywatelskim. Był to pierwszy ogólnopolski konkurs promujący pomysły realizowane z budżetów obywatelskich. Nagrodzono w nim radomski projekt ?Ułatwienia rowerowe w Radomiu? oraz ?Woonerf ulica- podwórzec w Łodzi?.
? Budżet partycypacyjny w Radomiu będziemy rozwijać. Ewaluuje, minimalizujemy wszelkie niedostatki. Filozofia, jaka nam przyświeca przy tworzeniu budżetu partycypacyjnego, jest taka, że musi edukować i integrować wspólnoty mieszkańców ? podkreślał Radosław Witkowski, prezydent Radomia odbierając nagrodę.
Nagrodzone i wyróżnione pomysły w prawie wszystkich wypadkach zgłaszane były do konkursu wspólnie ? przez mieszkańców i przez samorząd.
Inicjatorzy ze strony społecznej podkreślali, że cieszą się z wyróżnienia i tego, że mogą pokazać swój pomysł podczas prestiżowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
? My już naszą nagrodę odebraliśmy. Nagrodą jest zmodernizowana ulica podwórzec ? mówił Bartłomiej Derdzikowski, pomysłodawca przekształcenia ul. 6 Sierpnia w Łodzi w tzw. woonerf.
A o tym, że podobnych ulic w mieście będzie przybywać zapewniał Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi. ? Trzeba słuchać mieszkańców i z nimi rozmawiać ? dodał.
Jury przyznało również wyróżnienie. Otrzymał je projekt ?Schron? ze Słupska. ? Chcieliśmy stworzyć miejsce dla młodych ludzi, odciągnąć ich trochę od piwnic, zagrożenia, narkotyków, zainteresować muzyką. Nie wszystkich stać by uczyć grać dzieci na instrumentach, u nas jest to możliwe ? opowiadał o celach swojego projektu policjant i nauczyciel muzyki Robert Czerwiński, koordynator Schronu.
Podczas środowej gali wręczono także nagrody przyznane w głosowaniu internetowym.
? Dla nas to wielka sprawa. Rywalizowaliśmy z dużymi miastami jak Łódź, Radom, Wrocław. Pokazaliśmy, że małe miasto potrafi stworzyć projekt, który się spodoba, skłoni do głosowania tyle ludzi ? nie krył zadowolenia z wyniku Marcin Madera z kłobuckiego stowarzyszenia ?42-100 Zajawka?, które zgłosiło projekt modernizacji budynku dawnej strzelnicy sportowej.
O tym, że do szerszej wiadomości przebijają się medialne pomysły mówił z kolei Jacek Słupek z Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego, odbierający nagrodę za projekt pn. ?Internet w harmonii z przyroda ? jerzykowe wieże?. Internauci głosowali też aktywnie na projekt zagospodarowania przestrzeni z uwzględnieniem miejsca do hortiterapii przy budynku Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku. Ten projekt też dostał nagrodę.
? To był impuls, żeby zazielenić nasze miasto. Chcieliśmy w przestrzeń miasta, nieco zdegradowaną i zabetonowaną, wprowadzić zieleń i zawrzeć w projekcie aspekty terapeutyczny ? tłumaczył Patryk Gniedziejko, reprezentujący pomysłodawców i mieszkańców Białegostoku.
Jak podkreślali organizatorzy, miasta i miejscy aktywiści już powinni nastawić się na kolejną edycję konkursu.
? Ilość głosów oddanych oraz różnorodność projektów zaskoczyła nas pozytywnie. Ciesze się, że PortalSamorzadowy.pl mógł w tej inicjatywie konkursu uczestniczyć ? powiedział Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu.
Konkurs zrealizowany został z inicjatywy Centrum Szkoleń Meritum we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto oraz Portalem Samorządowym. Partnerem wydarzenia był Europejski Kongres Gospodarczy. Patronem medialnym konkursu był portal ngo.pl.
Konkurs jest częścią projektu eco21.pl ? Ogólnopolska Szkoła Partycypacji Ekologicznej dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.