Europejski Kongres Gospodarczy, Konkurs „Mieszkam Tu- Mądre pomysły na Mądre miasto” rozdaliśmy nagrody

Kórnik, Nowy Targ, Jarosław, Łódź, Pabianice, Bydgoszcz odebrały podczas IX Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach nagrody dla najlepszych, zdaniem ekspertów i internautów, projektów do budżetów obywatelskich w konkursie „Mieszkam Tu- Mądre pomysły na Mądre miasto”.

  • Nagrodziliśmy zwycięzców III edycji konkursu ?Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto?.
  • Kórnik, Nowy Targ, Jarosław, Łódź, Pabianice, Bydgoszcz ? projekty do budżetów obywatelskich tych miast zyskały największe uznanie jury oraz internautów.
  • Zwycięzcy otrzymali statuetki, sprzęt elektroniczny, a także promocję pomysłów na poziomie ogólnopolskim.

 

Celem konkursu ?Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto? jest promocja najciekawszych pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców Polski. Spośród nich kapituła wybiera najlepsze i najciekawsze.

Podczas gali w Katowicach nagrody odebrali autorzy projektów:

  • W kategorii społecznej: „Rowerowa Gmina z Kórnika” i „Nowotarska Strefa Relaksu – zagospodarowanie bulwarów nad Dunajcem w Nowym Targu”. Dziękując za wyróżnienie, Krzysztof Rolnik z Kórnickiego Bractwa Rowerowego powiedział: – Pieniądze są ważne, ale większy nacisk trzeba w budżetach obywatelskich kłaść na miękką działalność, na cementownie kontaktów między ludźmi.
  • W kategorii ?samorządowej? największe uznanie zyskały projekty: ?Tacy sami – plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Jarosławiu? i ?Sąsiedzkie Rozmówki Staropoleskie w Łodzi?. Grzegorz Justyński z Urzędu Miasta Łodzi podkreślił znaczenia budżetów obywatelskich: – Ważne jest to, że budżety obywatelskie zmieniają urzędy, to wymusza bezpośredni kontakt, wiem, bo doświadczam tego na co dzień ? powiedział, odbierają nagrodę. – To dla nas wyjątkowe wyróżnienie, a najważniejsze, że możemy przygotować to, czego oczekują mieszkańcy ? mówił Waldemar Paluch, burmistrz miasta Jarosławia.
  • W głosowaniu internatów najwięcej głosów zyskały ?Edupark ? bezpieczny dziedziniec szkolny w Pabianicach? oraz ?Wyspa Młyńska bez barier w Bydgoszczy?. Michał Sztybel, dyrektor biura partycypacji społecznej UM Bydgoszczy, obiecał: – My jako urząd tylko pomysł realizowaliśmy, pomysłodawcami były osoby niedowidzące i prezydent na specjalnym spotkaniu przekaże im tę nagrodę.

Zwycięzcy otrzymali statuetki, sprzęt elektroniczny, a także promocję pomysłów na poziomie ogólnopolskim.

Konkurs organizowany jest od 2015 r. przez Fundację Napraw Sobie Miasto we współpracy z serwisem PortalSamorządowy.pl oraz Grupą PTWP – organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pomysły były oceniane przez profesjonalne grono ekspertów ? przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata naukowego i artystycznego. Zakończyło się także głosowanie naszych czytelników, którzy wybrali swoje najciekawsze typy. W głosowaniu internetowym oddano ponad 24 tys. głosów.

 

tekst: Portal Samorządowy