Finał II edycji konkursu

To była druga gala konkursu ?Mieszkam Tu! ? Mądre pomysły na mądre miasto?. Podobnie jak rok temu, nagrody i wyróżnienia przyznano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a uroczystość została poprzedzona panelem dyskusyjnym poświęconym tematyce budżetów partycypacyjnych.

W tegorocznej edycji konkursu oddano ponad 50 tys. głosów na 30 nominowanych pomysłów. Pierwszą nagrodę jury konkursowego w kategorii samorządowej zdobył projekt ?Obwodowa trasa rowerowa?, który zrealizowano w Rudzie Śląskiej. To trasa łącząca dzielnice miasta o długości 30 km, której koszt wyniósł 1 mln zł.

? Powtarzam jak mantrę, że Ruda Śląska to nietypowe miasto, bo nie ma centrum, więc jest stworzone wręcz do tego, aby powstała sieć porządnych dróg rowerowych ? mówiła inicjatorka projektu Ewa Chmielewska podczas odbierania nagrody.

? Czasem na rowerze można się szybciej poruszać niż samochodem. Trasa nie jest jeszcze skończona, ale prace przy niej na pewno będą kontynuowane ? dodała.

Kolejną nagrodę, tym razem w kategorii społecznej, czyli projektów zgłaszanych przez mieszkańców, otrzymał pomysł ?Wyspy lęgowe dla ptactwa Kamionki Bolko w Opolu?. Celem projektu było ratowanie piskląt kilku różnych gatunków ptaków wodnych na wyrobisku Bolko I w Opolu.

? Dziękujemy organizatorom kongresu, wszystkim biorącym udział w konkursie i władzom Opola za zrobienie budżetu obywatelskiego. Zachęcamy stąd wszystkich, aby zgłaszali swoje projekty obywatelskie, bo to sposób aby spełniać swoje potrzeby ? mówili inicjatorzy projektu.

Jury przyznało jedną nagrodę specjalną za wspólne zgłoszenie przez mieszkańców i władze samorządowe projektu ?Rewitalizacja Stawu Brodowskiego i okolicznych terenów? w Szczecinie. W ramach projektu wartego prawie 4,5 miliona złotych staw zyskał zupełnie nowe oblicze. Przez mieszkańców określany jest teraz jako jedne z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie.

Autorzy projektu podkreślali podczas odbierania nagrody, że pomysł na niego zrodził się długo przed zeszłorocznym budżetem obywatelskim. Rewitalizacja stawu to inicjatywa zarówno społeczna, jak i samorządowa.

Druga nagroda jury konkursowego w kategorii społecznej powędrowała do autorów projektu ?Asystent seniora i osoby niepełnosprawnej? z Poznania. Zakłada on połączenie centrum teleopieki i opieki medycznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i wsparcia wolontariuszy oraz pomocy sąsiedzkiej skierowanej do seniorów. Usługi teleopiekuńcze zapewniać będzie gdyńska Fundacja Niezależni.

? Był to dla mnie duży zaszczyt, żeby uczestniczyć w tym projekcie. Połączyliśmy siły poznańskie i gdyńskie ? mówił podczas gali Marek Wojda, z Fundacji Niezależni. ? W Europie Zachodniej od dziesiątek lat teleopieka jest powszechnym rozwiązaniem. W Polsce cały czas jest to traktowane jako innowacja. Wkrótce mieszkańców Trójmiasta będziemy się starać objąć tym projektem ? zaznaczył.

Pierwsza nagroda internautów i wyróżnienie jury konkursowego przypadło projektowi ?Astrobaza w Radomiu?. Jest to niewielkie obserwatorium kosmiczne, w którym codziennie organizowane są zajęcia dla uczniów Radomia i regionu, a także mieszkańców miasta. Tylko w lutym i marcu, tuż po uruchomieniu, Astrobazę odwiedziło 1200 osób.

Przedstawiciele prezydenta miasta dziękowali za wręczoną nagrodę i podkreślali, że projekt w trakcie realizacji był cały czas konsultowany z mieszkańcami , dzięki czemu osiągnięto dobry efekt.

Druga nagroda internautów trafiła do pomysłodawców projektu ?Kazimierskie murale historyczne w Krakowie?. Projekt dotyczył pokazania twarzy osób, które związane były z krakowskim Kazimierzem na arkadach muru przy ul. Józefa 17. Znalazły się tam podobizny Króla Kazimierza Wielkiego, jego oblubienicy Esterki, architekta Karola Knausa, Heleny Rubinstein ? Cesarzowej piękna? a także cesarza Józefa II.

Jury nagrodziło także wyróżnieniem projekt ?Usiądź na Starowiejskiej ? premiera małej architektury na najstarszej ulicy Gdyni?, doceniając nową formułę na odzyskanie dla pieszych przestrzeni śródmiejskich ulic.

Wszyscy uczestnicy nagrodzeni w konkursie zapozowali do wspólnej fotografii i zapewnili, że to nie jest ich ostatnie słowo, jeśli chodzi o ciekawe inicjatywy w ramach budżetu obywatelskiego.

?Mieszkam tu! ? Mądre pomysły na mądre miasto? to jedyny taki ogólnopolski konkurs. Organizuje go Portalsamorzadowy.pl we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto.

źródło: Portal Samorządowy